Indonezja

Wakacje w Indonezji szyte na miarę

Informacje ogólne

Nazwa kraju

Nazwa „Indonezja” pochodzi od dwóch greckich słów: „indos” (oznaczającego „indyjski”) oraz „nesos” (oznaczającego „wyspę”).

Położenie

Indonezja położona jest w południowo-wschodniej części Azji, pomiędzy Oceanem Spokojnym a Oceanem Indyjskim.

Archipelag indonezyjski

Cały archipelag Indonezji składa się z 17508 wysp (z czego przyjmuje się, że około 6000 jest zamieszkałych). Tak ogromna ilość wysp i wysepek sprawia, że Indonezja jest największym krajem wyspiarskim na świecie.

Stolica

Stolicą Indonezji jest Dżakarta. Stolicę zamieszkuje 32 miliony mieszkańców.

Język urzędowy

indonezyjski, określany też jako bahasa indonesia. Jest on bardzo podobny do języka malajskiego, z którego się zresztą wywodzi. Język bahasa indonesia wyłonił się z języka malajskiego w XX wieku. Jeśli chodzi o podobieństwa do innych języków, widoczne są pewne elementy wspólne z językiem jawajskim oraz niderlandzkim. Język jawajski jest używany głównie na terytorium Jawy, jednak nie posiada on statusu języka urzędowego (chociaż posługuje się nim znaczna ilość Indonezyjczyków).

Populacja

Indonezja liczy 249,9 miliona mieszkańców.

Powierzchnia

Powierzchnia Indonezji wynosi 1 919 440 km2.

Podział kraju

Obszar Indonezji jest podzielony na trzy regiony: Sumatra, Jawa, Kalimantan oraz małe wyspy.

Podział administracyjny

Indonezja podzielona jest na 34 prowincje, w tym trzy okręgi specjalne (Aceh, Dżakarta i Yogyakarta). Prowincje dzielą się z kolei na mniejsze jednostki zwane dystryktami oraz okręgami miejskimi.

Największe wyspy

Sumatra, Jawa (jest to najludniejsza wyspa na świecie), Kalimantan, Sulawesi, Irian Jaya.

Narody i grupy etniczne

Indonezję zamieszkują głównie Jawajczycy (40,6%), w drugiej kolejności Sundajczycy (15,0%). Mniej licznymi grupami etnicznymi są Madurowie (3,3%), Minangkabau (2,7%), Betawi (2,4%), Bugijczycy (2,4%), Banten (2,0%), Banjar (1,7%). pozostałe grupy etniczne to 29,9% populacji.

Strefa czasowa

GMT + 7-9

Waluta

IDR, czyli rupia indonezyjska. Jedna rupia indonezyjska składa się ze 100 senów.

Przelicznik na inne waluty:

1 USD = 12865,29 IDR

1 EUR = 14057,90 IDR

1 PLN = 3481,61 IDR

Ustrój polityczny

ustrojem politycznym w Indonezji jest republika.

Głowa państwa

głową państwa Indonezja jest prezydent Joko Widodo.

Siły zbrojne

Indonezja posiada w składzie swoich sił zbrojnych zarówno siły lądowe, jak i jak i marynarkę wojenną oraz siły powietrzne. Indonezyjskie wojska liczą 476 tysięcy zawodowych żołnierzy oraz 400 tysięcy żołnierzy rezerwowych.

Napięcie

sieć 127 V / 230 V.

Kod telefoniczny

+62

Średnia temperatura powietrza w ciągu całego roku

30 stopni Celsjusza.

Średnie temperatury powietrza w poszczególnych miesiącach (w dzień): styczeń 31 °C, luty 31 °C, marzec 31 °C, kwiecień 31 °C, maj 30 °C, czerwiec 30 °C, lipiec 29 °C, sierpień 29 °C, wrzesień 20 °C, październik 31 °C, listopad 31 °C, grudzień 31 °C.

Średnie temperatury powietrza w poszczególnych miesiącach (w nocy): styczeń 24 °C, luty 24 °C, marzec 24 °C, kwiecień 24 °C, maj 23 °C, czerwiec 23 °C, lipiec 23 °C, sierpień 23 °C, wrzesień 23 °C, październik 23 °C, listopad 24 °C, grudzień 25 °C.

Średnia temperatura wody w poszczególnych miesiącach: styczeń 29 °C, luty 28 °C, marzec 29 °C, kwiecień 30 °C, maj 29 °C, czerwiec 29 °C, lipiec 28 °C, sierpień 28 °C, wrzesień 28 °C, październik 29 °C, listopad 29 °C, grudzień 29 °C.

Szczepienia

w Indonezji nie są wymagane szczepienia. Natomiast nie oznacza to, że nie występują tutaj choroby tropikalne (również zakaźne).

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

Od 1 lipca 2015 roku obywatele Rzeczpospolitej Polskiej podróżujący do Indonezji zostali zwolnieni z obowiązku wizowego. Po wylądowaniu na jednym z lotnisk na terenie Indonezji, podróżny otrzymuje do wypełnienia kartę wjazdową. Karta jest sporządzona w języku angielskim.

Pieniądze

Walutą w Indonezji jest rupia indonezyjska (IDR), jednak najkorzystniej będzie mieć ze sobą dolary. Największy kurs przy wymianie gotówki uzyskamy przy wymianie dużych nominałów (50 i 100 USD). W lepszych restauracjach i hotelach można płacić kartą, jednak lepiej mieć przy sobie zapas gotówki. Kartą nie zapłacimy natomiast za bilety kolejowe i autobusowe. Bankomatów w Indonezji jest mało, znajdują się one tylko w większych miastach.

Szczepienia

W Indonezji nie są wymagane szczepienia – co jednak nie oznacza, że  przygotowując się do podróży na terytorium Indonezji nie należy zaszczepić się przeciwko tropikalnym chorobom zakaźnym. Zalecane są szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (koszt takich szczepień to około 130 zł), przeciwko durowi brzusznemu (koszt: około 200 zł) oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby WZW typu A i B (koszt: około 190 zł). Nie ma szczepień bezwzględnie nakazanych, natomiast łączny koszt szczepień zalecanych wynosi zazwyczaj około 500 zł (według cennika Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II). Bez względu na wszystko należy często i bardzo dokładnie myć ręce.

Ceny jedzenia

Jak i w wielu innych krajach azjatyckich, ceny artykułów spożywczych nie są w Indonezji wysokie. Najbardziej opłacalną opcją będzie żywienie się w jednym z wielu tutejszych tak zwanych street foodów. Jest to bardzo popularny w tej części świata rodzaj gotowych do spożycia dań sprzedawanych na ulicy lub w innych miejscach publicznych (często na targach, lokalnych bazarach itp.). Indonezyjskie street foody mają bardzo dobrą jakość i są naprawdę smaczne. Dobry posiłek serwowany w miejscu typu street food można zjeść już za około 5000 rupii. Można żywić się również w jednej z licznych restauracji – ceny będą tu już jednak znacznie wyższe. Za posiłek spożywany w restauracji zapłacimy zazwyczaj ponad 50000 rupii, czyli dziesięć razy tyle, co w kuchni typu street food. Ceny w restauracjach będą się oczywiście różnić w zależności od lokalizacji i charakteru lokalu. Przykładowe ceny obiadów: na ulicznym stoisku 5000 – 15000 rupii, w lokalnej restauracyjce 20000 – 25000 rupii, w restauracji wyższej klasy z kuchnią międzynarodową 50000 – 100000 rupii. Wodę mineralną 1,5l kupimy za około 3000 rupii, coca-colę za 7000 rupii, piwo za 30000 rupii.

Napiwki

W Indonezji dobrym zwyczajem jest zostawienie napiwku. Przyjmuje się, że w lepszych lokalach powinien on wynosić 10% wartości zamówienia, natomiast ogólnie praktykuje się odliczanie napiwku o wartości 5 – 10%. W lepszych i bardziej ekskluzywnych restauracjach może się zdarzyć, że koszt obsługi zostanie doliczony do rachunku. Jeśli tak się nie stanie, w dobrym tonie będzie pozostawienie kelnerowi odpowiednio wysokiego napiwku. Grzecznie będzie zostawić napiwek również osobom noszącym nasz bagaż, pokojówkom w hotelach czy innym osobom z obsługi hotelowej, a także masażystom i wykonawcom zabiegów, którym się poddajemy (na przykład w centrum SPA). Na dodatkowy napiwek mogą liczyć także taksówkarze, kierowcy i lokalni przewodnicy.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest w Indonezji płatna. Dotyczy to zarówno opieki prywatnej, jak i państwowej. Znacznie lepszy poziom usług jest w klinikach prywatnych, państwowe placówki nadal pozostawiają wiele do życzenia. Koszt wizyty lekarskiej w Indonezji wynosi około 15 – 30 USD. Natomiast w nagłych przypadkach może czekać nas wydatek równy nawet 200 USD. Koszt jednej doby spędzonej w indonezyjskim szpitalu wynosi od 15 USD w państwowym szpitalu w Dżakarcie do 250 USD w klinice prywatnej. Koszty te nie obejmują opłat za usługi medyczne, lekarstwa i badania laboratoryjne.

Ciekawostki

 • Indonezja wstąpiła do ONZ 28 września 1950 roku.
 • Indonezja jest sześć razy większa od Polski.
 • Indonezja składa się z siedemnastu tysięcy wysp. Czyni ją to największym archipelagiem na świecie.
 • Indonezja jest czwartym najbardziej zaludnionym krajem na świecie.
 • Gęstość zaludnienia w Indonezji wynosi 124 osoby/km2.
 • Ponad sześć tysięcy z wysp wchodzących w skład Indonezji jest zamieszkanych.
 • Językiem urzędowym jest tu język indonezyjski, jednakże w kraju funkcjonuje poza nim kilkaset innych języków i dialektów poszczególnych grup etnicznych.
 • Język indonezyjski charakteryzuje się dużą ilością zapożyczeń z języka niderlandzkiego. Holendrzy nazywali niegdyś ten kraj Holenderskimi Indiami Wschodnimi.
 • Wyznaniami obowiązującymi na terenie Indonezji są: islam, katolicyzm, protestantyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm.
 • Każdy mieszkaniec Indonezji ma obowiązek zadeklarowania się jako wyznawca jednego z sześciu oficjalnych wyznań obowiązujących w kraju.
 • Indonezja jest największym muzułmańskim krajem świata. Z pośród wszystkich wyznawców islamu, 12% zamieszkuje właśnie terytorium Indonezji.
 • 86% Indonezyjczyków wyznaje islam.
 • Tydzień pracy trwa w Indonezji 40 godzin.
 • W Indonezji znajduje się najwięcej na świecie czynnych wulkanów – jest ich obecnie 150.
 • Ogólna ilość wulkanów w Indonezji wynosi ponad 500.
 • 27 sierpnia 1889 roku miał miejsce wybuch wulkanu na indonezyjskiej wyspie Krakatau. Był to największy zanotowany wybuch wulkanu w całej historii ludzkości. Po eksplozji przez trzy lata można było zaobserwować zielonawe zabarwienie Słońca i niebieskie zabarwienie Księżyca widzianych z Ziemi – stało się tak dlatego, że do atmosfery dostała się wówczas ogromna ilość pyłów wulkanicznych. Wybuch wulkanu na Krakatau był także najgłośniejszym dźwiękiem znanym ludzkości. Był ob. Słyszalny z odległości pięciu tysięcy kilometrów.
 • Indonezja słynie z występowania tu wielu endemicznych i unikatowych gatunków zwierząt. Jednym z nich jest słynny waran z Komodo.
 • Najwyższym szczytem Indonezji jest Jaya. Ma ona wysokość 4884 m n.p.m.
 • Najdłuższą rzeką w Indonezji jest Kapusa. Ma ona długość 1150 km.
 • W Indonezji znajduje się największe na świecie jezioro wulkaniczne. Jest ono położone na Sumatrze, na wulkanie Toba.
 • Mieszkańcy Indonezji zapadali niegdyś masowo na chorobę spowodowaną znacznym niedoborem witaminy B1. Choroba na nosiła nazwę beri-beri. Niedobory witaminy B1 były spowodowane zbyt ujednoliconą dietą mieszkańców Azji, którzy żywili się w głównej mierze białym ryżem (który jest pozbawiony wspomnianej witaminy).
 • Ryż nadal jest głównym pożywieniem w Indonezji.
 • Mieszkańcy Indonezji uwielbiają jeść pikantne i gorące potrawy.
 • Narodowym alkoholem Indonezji jest anyż.
 • Narodowymi owocami Indonezji są chlebowiec i durian.
 • W Indonezji powstaje najdroższa kawa świata – kopi luwak. Kilogram kawy kosztuje około tysiąc euro. Rocznie produkowane jest zaledwie 300 – 400 kg tej kawy.
 • Według rankingu najpotężniejszych armii na świecie, Indonezja zajmuje 19 miejsce.
 • Znajdująca się na Jawie świątynia Borobudar jest jedną z największych świątyń buddyjskich na świecie.
 • Według danych z roku 2014, stopa bezrobocia wynosi w Indonezji 5,7%.
 • Obowiązkowa nauka w Indonezji trwa dziewięć lat.
 • Dzieci udają się do szkoły w wieku siedmiu lat.
 • Dozwolona prędkość na terenie zabudowanym wynosi w Indonezji 40 do 50 km/h (w zależności od obszaru).
 • Dozwolona prędkość poza terenem zabudowanym wynosi w Indonezji od 60 do 100 km/h.
 • Na terenie Indonezji obowiązuje ruch lewostronny.
 • Największe lotnisko indonezyjskie znajduje się w Banten.
 • Najwyżej położonym miastem na terenie całej Indonezji jest Mulia.
 • Około 30% mieszkańców Indonezji ma dostęp do Internetu.
 • W Indonezji można głosować w wyborach od 17 roku życia.
 • Kobiety mogą w Indonezji brać ślub od 16 roku życia, a mężczyźni od 19.
 • Najwyższa zmierzona temperatura (39,5 ºC) została zanotowana w Semarang.
 • Najniższa zmierzona temperatura (-5,6 ºC) została zanotowana w Kertasarie Estate.